Bugun...Diyanet İşleri Başkanı İran Ziyareti
Tarih: 02-01-2016 19:58:58 + -


Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile görüştü...


Diyanet İşleri Başkanı İran Ziyareti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, resmi temaslar kapsamında iki gündür bulunduğu İran’da, dini lider Ayetullah Hamaney ile bir araya geldi.
‘29. Uluslararası Vahdet Konferansı’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere iki gündür İran’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ziyaretinin son gününde İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile görüştü.

Başkan Görmez, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından Türk basın mensuplarına açıklamada bulundu.
 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Uluslararası Vahdet Konferansı'na yaklaşık 4 yıldır davet edildiğini, toplantıya ancak bu sene katılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.
“Yeni birtakım tekfirci şiddet anlayışları ile tarih boyunca İslam medeniyetini inşa eden o ana yollar arasında bir ihtilaf söz konusu."
"Vermek istediği mesajların alınmış olduğunu görmekten" duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Görmez, şunları kaydetti:
 

"İslam coğrafyası ve İslam dini, tarihin en zor süreçlerinden birisinden geçiyor. Bu zorluğun en büyük sebebi siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik bütün sorunların dinin sırtına yüklenmesinden kaynaklanıyor. Eğer Müslümanlar, sorunların dinden kaynaklanmayan kısımları ile doğrudan dine yüklenen ve dinden kaynaklanan sorunları birbirinden ayırabilirlerse, bir mezhep savaşı önlenmiş olur. Doğrudan meydana gelen büyük hadiseleri, bir mezhep savaşı veya mezhep ihtilafı olarak değerlendirmek doğru değildir. Şiddet ortamlarından yeni türeyen, kendilerini dini olarak adlandıran dini akımlar ile medeniyetler kuran İslam'ın ana yolu arasında ciddi bir çatışma söz konusu. Doğrudan bir Şiilik ve Sünnilik arasında değil, yeni ortaya çıkmış birtakım tekfirci şiddet anlayışları ile tarih boyunca İslam medeniyetini inşa eden o ana yollar arasında bir ihtilaf söz konusu."
 

"Çağrımın yerini bulmuş olmasından büyük memnuniyet duydum"
Başkan Görmez, İran'da yaptığı görüşmelerde ve konferansın açılışında yaptığı ve "çığlık" olarak değerlendirdiği çağrısının yerini bulmuş olmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konferansta yaptığı konuşmanın, İran'ın ilim merkezi sayılan Kum kentinde bir üniversitede bilimsel toplantı konusu olacağını öğrendiğini dile getirerek, "Konuşmamın her paragrafını değerlendirerek, üzerinde konuşacaklarını ve değerlendirmelerini bana ileteceklerini ifade ettiler. Hem buradaki görüşmelerimizde hem de Kum'daki mercii taklit olarak bilinen, bu toplumun en saygın ilim adamları ile yapmış olduğumuz görüşmelerde mezhepçi bir anlayışın alimler tarafından savunulmuyor olmasından mutluluk duydum. İslam dünyasının sorunlarına dar mezhep çerçevesinden bakmadıklarını ifade ettiler" şeklinde konuştu.
 

"Hamaney ile görüşmede mesajımın yankılarını duymaktan mutluluk duydum"
İran'ın dini lideri Hamaney ile yapılan görüşmede de aynı şekilde mesajlarının yankılarını duymaktan mutluluk duyduğunu aktaran Başkan Görmez, "Vahdet Haftası" olduğu için daha çok bu çerçevede bir görüşme yaptıklarını dile getirdi.
Başkan Görmez, Hamaney ile yaptığı görüşmeye ilişkin ise şöyle konuştu:
"Hem Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın selamlarını ilettim. Mevlit Kandili dolayısıyla kutladım. Bilhassa bu zor süreçte Türkiye ile İran'ın, Suudi Arabistan'ı da yanlarına alarak birlik içerisinde hareket etmelerinin İslam dünyasındaki bölünmüşlükleri ve parçalanmışlıkları ortadan kaldırma konusunda çok yararlı olacağını ifade ettim."
Görüşmede Suriye konusunun da ele alındığını kaydeden Başkan Görmez, "Suriye konusu herkesin en büyük acısıdır ve bu acı başka dünyalara yansımaya devam ediyor. Öncelikle bu acının dindirilmesi, buradaki kan ve gözyaşının durdurulması, Suriye meselesine bakışta bir mezhep anlayışıyla bakmanın yanlışlığını, madem Vahdet Haftası'ndayız asıl vahdeti burada, salonlarda konuşmak yerine, bu dünyalarda inşa etmek gibi bütün Müslümanların bir görevi olduğunu ifade ettim" diye konuştu.
"Vahdet toplantımızın en kıymetli misafiri oldunuz"
Başkan Görmez, Hamaney'in kendisine, "Bu seneki vahdet toplantımızın en kıymetli misafiri oldunuz. Size hoş geldiniz demekten mutluluk duyarım" dediğini aktardı.
Suriye konusunda ise birlik, beraberlik, vahdet ve din kardeşliği üzerinde durulabileceğini kaydeden Başkan Görmez, "İşin siyasi boyutlarını elbette sadece siyaset adamları oturup, konuşup çözeceklerdir. Tabii ki siyasetin temelinde kültürel ilmi meseleler var. Biz mümkün olduğu kadar o çerçevede kalmaya özen gösterdik" ifadelerini kullandı.
 Bu haber 3253 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DİYANET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Kısaca 2017
  Kısaca 2017
 • Büyükler Bir Söyler Hikmeti
  Büyükler Bir Söyler Hikmeti
 1. İbretlik Resimler
 2. Kısaca 2017
 3. Büyükler Bir Söyler Hikmeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
  Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 • Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
  Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 2. Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 3. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 4. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 5. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI