Bugun...Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Kudüs ve Mescid-i Aksa çağrısı
Tarih: 21-12-2017 21:50:54 + -


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “İslam dünyasını birlik ve beraberliğe çağırıyoruz. Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün yanında yer almaya çağırıyoruz” dedi.


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Kudüs ve Mescid-i Aksa çağrısı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen "2017 İslam Dayanışması Yılı: Dinler ve Medeniyetler Arası Diyalog" Uluslararası Konferansı'na katıldı.

 

Başkan Erbaş, konferansın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım'la Bangladeş'e gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatarak, Myanmar'daki katliamdan canını kurtarabilen bir milyon kadar Arakanlı Müslüman'ın bu ülkede yaşadığını söyledi.

 

 

Kamplarda Müslümanları ziyaret ettiklerini anlatan Başkan Erbaş, "Şunu gördük ki insanlığın bittiği yerdir, şu anda Arakanlı Müslümanların durumu. Vicdanı olan her insan, Arakanlı Müslümanların durumunu görüp de utanmıyorsa demek ki insanlığında problem var." değerlendirmesinde bulundu.

Yemen'de mezhep savaşının sürekli kışkırtıldığını, çatışmaların artık savaşa dönüştüğüne dikkati çeken Başkan Erbaş, şunları dile getirdi:

 

"Müslümanların yaşadığı her yerde kan ve gözyaşı var. Geçen hafta İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi toplandı. ABD'nin Kudüs kararını reddettiler, kınadılar. Biz, İslam dünyasının birlik ve beraberlik içinde olmasını isterken insanlığın savaş ve çatışmalardan uzak, huzur içinde yaşamasını arzu ederken birileri, bunun içinde ABD var, bunun içinde Batı var, çatışma çıkarmak, savaş çıkarmak ve belki daha çok silah satmak için plan ve projeler yapıyorlar.

Biz bunları reddediyoruz ve İslam dünyasını birlik ve beraberliğe çağırıyoruz. Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün yanında yer almaya çağırıyoruz."

 

İİT üyelerinin, Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olmasına karar verdiğini hatırlatan Başkan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Bütün Müslümanların bu kararlarının arkasında durmasını istiyoruz. Kur'an-ı Kerim'de Rabbimiz, 'Müminler kardeştir, kardeşlerinizin arasını düzeltin' diye emrediyor. Müslümanlar, Kur'an'a kulak vermelidir. İslam dünyasındaki dağınıklığın birlik ve beraberliğe dönüşmesi için Türkiye Müslümanları olarak devleti ve milletiyle hep birlikte gayret içerisindeyiz. İnşallah diğer Müslümanlar da aynı duygular içinde hareket eder."HABER VİDEOSU

Bu haber 1612 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DİYANET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Kısaca 2017
  Kısaca 2017
 • Büyükler Bir Söyler Hikmeti
  Büyükler Bir Söyler Hikmeti
 1. İbretlik Resimler
 2. Kısaca 2017
 3. Büyükler Bir Söyler Hikmeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
  Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 • Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
  Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 2. Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 3. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 4. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 5. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI